+48-789-220-290 Pn: 12:00 - 18:00, Wt - Pt: 9:00 - 17:00
hej@bedesignstudio.pl
8 marca 2022

8 rzeczy, które potrzebujesz wiedzieć zanim zaczniesz remont

11

Każdy remont to przygoda, która niesie ze sobą wiele niewiadomych. Jest to operacja dość skomplikowana i może wiązać się z nieprzewidzianymi problemami i wydatkami, więc dobre przygotowanie jest kluczem do udanego jej zakończenia.

Poniżej osiem wskazówek, które warto znać przed rozpoczęciem remontu, aby uniknąć całej masy bólów głowy i żalu, oraz sprawić, aby ta ciekawa i wymagająca przygoda zakończyła się sukcesem.

1. Wiedz co lubisz i co chcesz 

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić przed rozpoczęciem remontu to zadać sobie pytanie: Co dokładnie oznacza dla mnie remont? Czego potrzebuje? Jak ma wyglądać nowe wnętrze? Co mi się podoba a co nie? Musisz przemyśleć czy potrzebujesz tylko kosmetycznych zmian, małej metamorfozy czy kapitalnego remontu. Warto zadać sobie pytania, które ułatwią podjęcie wielu decyzji na późniejszych etapach remontu i uniknąć rozczarowania po zakończeniu remontu.

W odpowiedzi na pytania dotyczące nowego wystroju, stylu czy konkretnych rozwiązań, które Ci się podobają pomoże zebranie inspiracji. Warto poświęć czas na przeglądanie Pinteresta i magazynów wnętrzarskich lub oglądanie branżowych programów telewizyjnych, aby stworzyć swoją wizualną listę życzeń, która pomoże zrozumieć kierunek w jakim chcesz iść. Jest to szczególnie ważne ćwiczenie, gdy Twój partner lub partnerka ma inny gust i podobają się mu /jej inne rzeczy. Praca z inspiracjami pomoże Ci dokładnie pokazać partnerowi, co Ci w duszy gra, co Ci się podoba i dzięki temu łatwiej będzie Wam znaleźć złoty środek.

Dobrym pomysłem, jest stworzenie moodboardu, który na każdym etapie remontu będzie swego rodzaju kompasem i wyznacznikiem klimatu, jaki chcesz uzyskać. TUTAJ pisałam o tym czym jest moodboard, po co go tworzyć i jakie elementy powinien zawierać aby jak najlepiej pełnić swoją rolę.

11
2. Planuj remont z odpowiednim wyprzedzeniem

Na rynku jest wiele fachowców i ekip remontowych, jednak abyś mógł spać spokojniej i na koniec remontu być zadowolonym z jego rezultatów, podejdź do tego tematu na spokojnie i z głową. Weź pod uwagę, że dobrzy fachowcy mają zarezerwowane terminy na kilka miesięcy do przodu, warto więc najpierw skontaktować się fachowcami a później zaplanować termin remontu.

Nie tylko na fachowców będziesz czekać. Weź pod uwagę, że na podłogę czy nowe drzwi czeka się kilka lub kilkanaście tygodni od zamówienia. Natomiast na nową kuchnię na wymiar od stolarza: 5-8 tygodni od wzięcia przez niego dokładnego pomiaru na miejscu inwestycji. Polecam więc kontakt z odpowiednimi firmami odpowiednio wcześniej.

3. Pamiętaj o zebraniu informacji dla wykonawców

Zanim zaczniesz kontaktować się z fachowcami, miej przygotowane chociaż podstawowe informacje na temat tego czego ma dotyczyć remont – jaką powierzchnię ma mieszkanie lub dom, ile metrów podłogi chcesz położyć, na jakiej powierzchni zrobić gładź i pomalować, ile nowych gniazdek potrzebujesz, gdzie chcesz mieć kafle i jakie będą to kafle (ich format ma znaczenie w wycenie) itd. O zakres prac zostaniesz zapytany podczas rozmowy z wykonawcą, ponieważ wiedza ta jest mu potrzebna do przygotowania wyceny oraz określenia terminu prac. Jeśli nie znasz jeszcze zakresu a chcesz najpierw rozeznać się w cenach możesz poprosić wykonawców o ogólne cenniki ich usług (cena malowania za m2, położenie płytek za m2, cena za wykonanie jednego przyłącza energetycznego itd).

Dokumentacja techniczna, którą przygotowuje dla klientów w moim studio, ma kilkadziesiąt stron. Są to rysunki, które zawierają szczegółowe informacje na temat potrzebnych prac do zrealizowania projektu- są to m.in:

  • wytyczne budowlane – wyburzenia, elementy nowo projektowane, sufity, okładziny ścienne
  • wytyczne elektryczne
  • wytyczne wodno – kanlizacyjne
  • zestawienie stolarki
  • elementy szklane i stalowe pod zamówienie
  • wytyczne aranżacyjne i techniczne do łazienek
  • wytyczne pokrycia posadzek i ścian
  • projekty mebli na indywidualne zamówienie
  • projekt schodów 
  • wytyczne dotyczące montażu akcesoriów i dekoracji  
11

Przykładowy rysunek instalacji elektrycznej przygotowany dla klienta.

4. Utwórz harmonogram prac

Przed przystąpieniem do prac remontowych sporządź harmonogram, czyli listę prac, które należy wykonać i w jakiej kolejności. Bez harmonogramu cały proces może stać się chaotyczny i nie będziesz wiedzieć na kiedy umawiać się z poszczególnymi ekipami i co robić po kolei. Oprócz posiadania jednego harmonogramu dla całego projektu, przy większych rewolucjach, pomocne jest rozbicie projektu na etapy – np. remont parteru, przeniesienie łazienki itd. Pamiętaj aby zawrzeć w nim również działania, jakie musisz wykonać Ty sam, aby ekipy mogły pracować płynnie- np. kiedy zamówić materiały, kiedy umówić się na pomiar ze szklarzem a kiedy ze stolarzem. Taki harmonogram działania jest bardzo istotny, ponieważ (jak już wiesz) termin realizacji niektórych zamówień na elementy wyposażenia wnętrz to nawet kilka miesięcy.

11
5. Weź pod uwagę, że termin remontu może się wydłużyć

Remont może potrwać dłużej niż myślisz. Prace wykończeniowe często nie mieszczą się we wcześniej zaplanowanym harmonogramie – na etapie planowania ciężko przewidzieć wszystkie możliwe problemy jakie możesz napotkać. Na opóźnienie może mieć wpływ pogoda, brak dostępnych materiałów u producentów i opóźnienia w dostawach, podwykonawcy mogą zachorować, skomplikowane okablowanie może potrwać dłużej niż oczekiwano. Mądrze jest po prostu spodziewać się opóźnień i nie oczekiwać, że wszystko pójdzie tip top, bo tylko niepotrzebnie będziesz się denerwować na coś, na co wpływu nie masz. Zaplanuj więc remont z odpowiednim wyprzedzeniem i zapasem czasu na jego zakończenie. Odradzam planowanie zakończenia remontu na dzień przed wyjazdem na wakacje lub przyjazdem cioci z Ameryki 🙂

 

6. Spodziewaj się nieoczekiwanych wydatków

Załóż, że możesz przekroczyć budżet aby uzyskać efekt jaki zakładasz. Niektóre rzeczy będą nieoczekiwane, a inne po prostu będą kosztować więcej, niż przewidywałeś. Prawdopodobieństwo przekroczenia budżetu wzrasta wraz ze skalą remontu. Najwięcej „niespodzianek” możemy się spodziewać podczas remontu starej kamiennicy czy starego domu, mniej przy wykańczaniu deweloperskiego mieszkania. Warto już na etapie szukania rozwiązań i materiałów zapisywać tańsze alternatywy – mogą się przydać i zaoszczędzić czas w momencie gdy coś się „posypie” na budowie i szybko będziesz potrzebować tańszych zamienników gdy budżet będzie na wyczerpaniu.

 

7. Przetestuj wybrane kolory i materiały zanim ich użyjesz

Jesteś zadowolony z materiałów i rozwiązań jakie wybrałeś na etapie inspiracji? Super! Jednak zanim ich użyjesz, przetestuj czy wszystko ze sobą gra. Zamów lub poproś o udostępnienie próbek absolutnie wszystkiego, co możesz- próbki tkanin, laminatów, fornirów, tapet, a następnie poświęć trochę czasu, aby z nimi pobyć i zobaczyć jak zachowują się w swoim towarzystwie. Zanim zamówisz płytki lub podłogę, które podobają Ci się na stronie internetowej producenta, postaraj się znaleźć salon lub sklep, w którym na żywo zobaczysz te produkty – dotniesz i sprawdzisz czy jest to rzeczywiście to czego szukasz.

11

Test dopasowania podłogi, lameli i wybór koloru frontów kuchennych.

Nie bój się robić prób różnych kolorów farb na ścianie. Ważne aby próby były robione na docelowej ścianie, tak aby zobaczyć jak kolor będzie wyglądał w zależności od padania światła. Kup próbki farb i testuj do woli. Tytko tak ocenisz, który kolor najlepiej współgra z innymi wybranymi materiałami – podłogą czy kolorem mebli. Tylko w taki sposób zobaczysz jaki kolor ścian będzie w rzeczywistości – na małych próbkach dostępnych u producentów nie jesteś w stanie tego zrobić.

Kolor i wzór zmieniają się wraz ze światłem w ciągu dnia, więc przejdź kilka razy obok pokoju, obserwuj i poczuj, czy to to czego naprawdę chcesz.

8. Zminimalizuj liczbę odpowiedzialnych osób za remont

A najlepiej zleć cały remont jednej osobie / firmie. Dlaczego? Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas a w rezultacie, również pieniądze. Na co dzień spotykam się z sytuacjami, gdzie trwa „walka” pt. czyja wina i kto ma ponieść koszty szkód. Nie są to przyjemne sytuacje i często ciężko dojść do tego, co tak naprawdę się wydarzyło – bo Pan Zenek mówi, że to przez Pana Mietka, a Pan Mietek, że ściany były krzywe 😉 Zatrudniając jedną firmę, która zajmie się kompleksowo remontem, ten problem masz z głowy.

Jeśli planujesz zlecić projekt nowego wnętrza projektantowi to zapytaj o usługę nadzoru lub wykończenia pod klucz. Kupując taką usługę będziesz spał spokojniej i nie będziesz się musiał martwić o większość aspektów opisanych w punktach 1-7.

11

Mam nadzieje, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny.

A jeśli przed Tobą remont i potrzebujesz pomocy w projekcie wnętrza i jego realizacji – zapraszam do kontaktu 🙂

Leave a Reply