+48-789-220-290 Pn: 12:00 - 18:00, Wt - Pt: 9:00 - 17:00
hej@bedesignstudio.pl
10 grudnia 2021

Co to jest moodboard i jak dobrze go stworzyć?

11

Każdy, kto planuje urządzanie własnego domu lub mieszkania, przekopuje Internet w poszukiwaniu inspiracji. Z doświadczenia wiem, że zgromadzenie ich zbyt wiele często powoduje chaos i utrudnia podjęcie decyzji, w którą stronę iść. Innym wyzwaniem okazuje się wyobrażenie sobie czy rozwiązania i materiały, które zapisaliśmy w swoich inspiracjach będą razem dobrze wyglądać, czy będą do siebie pasować. Narzędziem, które pomaga pracować z inspiracjami, uporządkować koncepcję i podejmować decyzje jest moodboard.

Moodboard może mieć postać pliku graficznego lub planszy, którą możemy fizycznie dotknąć. Tworzy go kolaż zdjęć, materiałów, grafik, próbek farb, tkanin oraz materiałów, które będziesz chciał zastosować we wnętrzu. Możesz tworzyć moodboardy na różnych etapach pracy z inspiracjami. Na początku mogą być to plansze wyznaczające tylko klimat aranżacji lub przedstawiające tylko zbiór kluczowych inspiracji, materiałów lub kolorów. Jeśli chcesz uzyskać jak najlepsze i najbliższe odzwierciedlenie aranżacji nowego wnętrza, najlepiej zawrzyj w nim wszystkie te elementy – wtedy ocenisz czy wybrane przez Ciebie rozwiązania i materiały dobrze ze sobą współgrają.

Dla mnie moodboard pełni dwie podstawowe role. Po pierwsze jest doskonałą formą prezentacji koncepcji projektu – zbiorem tego jak ja widzę nowe wnętrze po zebraniu potrzeb i inspiracji od klientów. Po drugie jest niezastąpioną formą komunikacji, znacznie ułatwiająca pracę z klientem. Dzięki skrupulatnie przygotowanym moodboardom klient może w szybki sposób ocenić czy o to mu chodziło, czy takiego wnętrza pragnie – bez robienia wizualizacji (mam w ofercie pakiet z wizualizacjami i bez).

Po co tworzyć moodboard?
  • Aby uporządkować pomysły i inspiracje
  • Aby uchwycić w jakim charakterze utrzymane będzie nowe wnętrze 
  • Aby zweryfikować czy to co wybrałeś do siebie pasuje i czy taki kierunek spełnia Twoje oczekiwania
  • Aby ułatwić sobie proces podejmowania decyzji – podczas tworzenia moodboardu w łatwy sposób można podmieniać jego elementy i sprawdzać co komponuje się lepiej
  • Aby efektywniej porozumiewać się i pokazywać rozwiązania, które Ci się podobają – a to ułatwia pracę.
11

Moodboard z wyposażeniem łazienki przygotowany dla jednego z moich inwestorów.

11

I wizaulizacja na podstawie materiałów wybranych dzięki pracy z moodboardem.

Jakie są elementy składowe moodboardu?

Aby moodboard pełnij jak najlepiej swoją rolę, warto uwzględnić w nim:

  • Stylistykę wnętrza
  • Kolorystykę
  • Materiały wykończeniowe
  • Kluczowe meble i dodatki
  • „Smaczki” nadające charakter, bez których wnętrze straci klimat jaki chcesz uzyskać.

TIP: Jeśli robisz metamorfozę wnętrza lub Home Staging, tworząc moodboard, weź pod uwagę elementy, które są już w mieszkaniu – zrób zdjęcia lub narysuj je na moodboardzie. Do nich dobierz odpowiednie kolory i dodatki, które pozwolą ukazać zastane przedmioty w nowym, lepszym świetle.

Jak zacząć?

Poniżej zasada komponowania moodboardu w pięciu krokach:

  1. Wybór motywu przewodniego aranżacji. Np. natura, spokój, harmonia itd i umieszczenie go na moodboardzie tak by wyznaczał klimat aranżacji
  2. Przegląd inspiracji, które wcześniej zapisałeś i eliminacja tego co nie pasuje
  3. Obrazy nie słowa. Sprawdzenie czy obrazy, które wybrałeś wyrażają to jak wyobrażasz sobie nowe wnętrze
  4. Dobór dodatków i kolorów, które chcesz mieć w nowym wnętrzu
  5. Ułożenie wybranych elementów na jednej tablicy. Bardzo ważne jest zadbanie o proporcje – tak aby elementy, które mają grać główną rolę i kolory, których chcesz użyć na większej przestrzeni wnętrza zajmowały więcej miejsca na moodboradzie, a akcenty i kolory uzupełniające mniej. To pomoże Ci „złapać” klimat całości.

Moodboard możesz zrobić na papierze przyklejając do niego wydrukowane zdjęcia lub wycięte z gazet inspiracje lub w programie (np. Canva, PicMonkey, Milanote, Photoshop, Photoscap a nawet poczciwy Paint).

Mam nadzieje, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny🙂

Leave a Reply