+48-789-220-290 Pn: 12:00 - 18:00, Wt - Pt: 9:00 - 17:00
hej@bedesignstudio.pl
19 listopada 2021

Gdzie szukać inspiracji wnętrzarskich? 6 źródeł, z których korzystam

11

Chyba nie skłamię, jeśli powiem, że szukanie inspiracji jest jednym z najprzyjemniejszych etapów urządzania domu lub przeprowadzania remontu. A ponieważ już na tym etapie rozpoczyna się realizować Twoja wizja nowego, wymarzonego domu, warto podejść do niego poważnie. Dziś podpowiadam, gdzie szukać inspiracji i podrzucam kilka moich sprawdzonych źródeł.

1. Portale społecznościowe

Pinterest jest najgłębszą kopalnią inspiracji i to jego przeglądam codziennie odkrywając inspirujące wnętrza. Tutaj link do moich zapisanych inspiracji. Jest też bardzo pomocny w pracy z klientami – tworząc tablice inspiracji w prosty sposób możemy przestawić i rozmawiać o tym co nam się podoba lub nie na wstępnym etapie pracy projektowej (lub przed jej rozpoczęciem).

Drugim portalem społecznościowym, z którego korzystam namiętnie jest Instagram. Obserwuje tam głównie konta zagranicznych pracowni projektowych oraz osób, które inspirują mnie do tworzenia i szukania kreatywnych rozwiązań – np:  Clements Design, Studioilse, And Studio, Lecoadic Scotto architecture, a także firmy, które zajmują się selekcją i sprzedażą mebli z drugiej ręki. 

11

Warto dodać tutaj również słowo o tematycznych grupach na facebooku, na których nie tylko można znaleźć inspiracje, ale również poprosić o nie zgromadzoną i zaangażowaną społeczność, a także wymienić się doświadczeniami z remontu lub procesu projektowego. Grup jest mnóstwo, ja dziś polecę dwie. Jeśli szukasz inspiracji lub porad dołącz do grupy „Jak urządzić piękne mieszkanie – praktyczne porady i sprawdzone triki”, którą sama założyłam, i do której dołączyło już blisko 750 tysięcy osób 🙂 Tutaj grupa> Jeśli projektujesz dołącz do grupy „ArchitektPRO- zaprojektuj swój sukces”, którą założyła Iza Gemzala. Tutaj grupa> 

2. Programy telewizyjne

Kolejnym źródłem inspiracji mogą być programy telewizyjne – czy jest coś lepszego niż łączenie przyjemnego z pożytecznym? 😉 Poniżej programy, do których zdarza mi się wracać.

11
3. Magazyny 

Magazyny to moje małe uzależnienie. Prenumeruje LABEL, Living, DESIGN ALIVE i kupuje inne, m.in z listy poniżej. Ponadto zawsze zaglądam do bibliotek, które działają przy muzeach, które odwiedzam i szukam nowych inspirujących pozycji. Tak odkryłam dawno temu np. Design Anthology.

11
5. Książki / Biblioteka projektanta

Pomimo, że w Internecie można znaleźć prawie wszystko, uwielbiam swoją bibliotekę – jednak to co namacalne wygrywa u mnie zdecydowanie. Jeśli chodzi o moje ulubione pozycje, które dadzą Ci mnóstwo inspiracji, to z pewnością są to wszystkie wydania albumu Homebook Design, które przedstawiają projekty najlepszych polskich pracowni projektowych (i którego byłam przez 8 lat redaktor naczelną i dyrektor kreatywną) – szczególnie polecam Homebook Design vol. 7 (do kupienia tu) o odpowiedzialnym projektowaniu oraz Homebook Design vol. 6 (do kupienia tu) stawiający funkcjonalność na pierwszym miejscu. 

Jestem też ogromną fanką szerokiej gamy tytułów od wydawnictwa gestalten. Każda książka, którą mam od nich jest wyjątkowa, ponadczasowa i inspiruje mnie za każdym razem na nowo. Nie mogę się doczekać momentu, kiedy będę miała je wszystkie :D. Tutaj kupisz aktualne pozycje > 

Poniżej więcej propozycji z mojej biblioteki.

11
11
6. Aktywność poznawcza w życiu codziennym 

Bo tak naprawdę inspiracje są wszędzie – wystarczy być uważnym 🙂 Możesz czerpać je od natury, ludzi, mody, teatru, sztuki, filmu czy podróży. Zwracaj uwagę na połączenia kolorystyczne, faktury, kształty, materiały, światło, klimat miejsc, doświadczania, wspomnienia, zapachy itd. Ja uwielbiam podróże, ponieważ podczas nich odpoczywam, dzięki czemu „widzę więcej” i zawsze przywożę z nich głowę pełną pomysłów – robię też oczywiście zdjęcia inspiracji i zapisuje pomysły w notatniku. 

Mam nadzieje, że choć troszkę Cię zainspirowałam 🙂

Leave a Reply