+48-789-220-290 Pn: 12:00 - 18:00, Wt - Pt: 9:00 - 17:00
hej@bedesignstudio.pl
23 marca 2022

Jak w szybki sposób poprawić energię w domu? 4 wskazówki

11

Od dłuższego czasu dom to przestrzeń nie tylko do odpoczynku, ale też do pracy, pasji czy innych przyjemności. Takie połączenie lub przenikanie się różnych funkcji, w szczególności gdy nie dysponujemy dużą przestrzenią a mieszkamy w niewielkim mieszkaniu, nie sprzyja komfortowi i sprawia, że możemy czuć się przygnębieni lub przytłoczeni. 

Psychologia jest nieodłączną częścią projektowania wnętrz, ponieważ przestrzeń, a zwłaszcza sposób, w jaki ją wykorzystujemy, bezpośrednio wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Poniżej cztery wskazówki jak w prosty i szybki sposób wdrożyć konkretne zmiany, które poprawią energię Twojego domu i sprawią, że będziesz czuć się lepiej 🙂

1. Organizacja przede wszystkim

Niezależnie od tego, czy jesteś wielbicielem porządku, czy nie, postaraj się, aby wszystko miało swoje miejsce, a każda czynność, którą wykonujesz, swoją strefę. Odrobina porządku sprawi, że poczujesz się lepiej z prostego faktu – Twój dom będzie lepiej odpowiadał na Twoje potrzeby. Ponadto bałagan utrudnia swobodny przepływ energii w mieszkaniu, a to przekłada się na nasze życie. Być może poczułeś to na własnej skórze, jak po remoncie lub generalnym porządku czułeś więcej energii do życia a Twoja głowa była pełna nowych pomysłów.  Nieład utrudnia koncentrację – przestrzeń powinna być oczyszczona, drożna, w przeciwnym razie powstają blokady energetyczne co wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie. Być może masz w domu jakieś miejsca, które potrzebują uporządkowania – garderoba, pawlacz lub garaż. Oddaj rzeczy, które nie są Ci potrzebne, wyrzuć te uszkodzone nie nadające się do użytku a resztę posegreguj a zyskasz nie tylko nową przestrzeń ale też lepsze samopoczucie. Niech zdjęcia poniżej będą dla Ciebie motywacją 🙂

To co? Do dzieła? 

11
2. Osobista oaza

Twój dom to Ty. W nim musisz czuć się komfortowo. Być może od dawna myślisz o wprowadzeniu jakiś zmian by przestrzeń Twojego domu lepiej odpowiadała na Twoje potrzeby? Może chciałbyś zacząć malować lub praktykować jogę i masz plan co zmienić by wygospodarować kącik na te aktywności. Nie zwlekaj! Zaaranżuj swój kącik, który będzie Twoją oazą i, w którym będziesz mógł się „schować” przed całym światem i doświadczać swojego stanu flow.

3. Więcej witaminy D

Może się to wydawać oczywiste, ale w okresach kiedy dużo czasu spędzamy w domu, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy naturalnego światła. Słońce dostarcza duże ilości witaminy D, która pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Zatem jeśli możesz zmienić aranżację swojej przestrzeni w oparciu o naturalne światło, to się nie zastanawiaj – może wystarczy odsłonić okna, zrobić porządek na parapetach lub zmienić kolor ścian by lepiej odbijały światło dzienne. Gdy pracujesz z domu, upewnij się, że masz światło słoneczne przez co najmniej połowę dnia pracy.

11
4. Kolor rządzi

Kolor to jeden z najmocniejszych bodźców wizualnych, który wpływa na naszą podświadomość i samopoczucie. To on steruje tym, jak postrzegamy przestrzeń – z jego pomocą możemy ją optycznie powiększyć i dodać jasności, nadać przytulności, wzmocnić styl czy “podbić” oświetlenie. Jeśli Twój dom nie ma wielu kolorów, spróbuj dodać mu choć drobne akcenty ciepłych barw w odcieniach ziemi lub energetycznych kolorów, takich jak różowy, pomarańczowy, fioletowy. Jeśli natomiast nie jesteś miłośnikiem kolorów, lub nie chcesz ich więcej wprowadzać do swoich wnętrz spróbuj odkryć, które kolory wpływają na ciebie negatywnie-  zazwyczaj są to bardzo ciemne kolory, takie jak brązowy, czarny lub granatowy, lub być może bardzo ekscytujące kolory, takie jak czerwony lub żółty. Zastąp je ciepłymi lub neutralnymi kolorami lub zmień ich miejsce. Pamiętaj, że nasze postrzeganie kolorów zmienia się w zależności od światła.

Według Feng Shui barwy ciepłe symbolizują zdrowie i powodzenie. Natomiast kolory pastelowe (jasny róż, żółty, zieleń) sprzyjają relaksowi i wyciszeniu oraz eliminują stres. Możesz to wykorzystać 🙂

Mam nadzieje, że powyższe wskazówki zainspirują Cię do wprowadzenia zmian w aranżacji domu, dzięki czemu zyskasz nową energię i lepsze samopoczucie.

Leave a Reply